
Japanska Nova godina
Japanska Nova godina je porodični praznik. Vjeruje se da se posljednje noći stare godine duše predaka vraćaju u kuću i da im treba ukazati posebno poštovanje. To se radi na različite načine i postoji niz rituala koji se izvode.
Naravno, prave se i prigodne ikebane. Bitni elementi u novogodišnjim ikebanama su bambus, bor i behar šljive. Boje koje su uobičajene su crvena, zelena i bijela. Više o tome pročitajte u knjizi Ikebana-put cvijeća.
Pripreme za doček Nove godine tradicionalno počinju 13. decembra tako što se čitava kuća očisti, pripreme se dekoracije od borova, prave kolači od ljepljive riže i ostala jela karakteristična za ovu sezonu. Svi su veoma zauzeti zato što je lista zadataka zaista dugačka.
Gore pomenute dekoracije od borovine (kadomacu) se obično stavljaju ispred vrata 27. ili 28. decembra. Na taj način se žele lijepe želje i posjetiocima i onima koji žive u toj kući.
Na novogodišnjoj trpezi se obavezno nalaze dugačke nudle od heljde koje se zovu tošikoši soba. Smatra se da su one simbol dugog života i da to svojstvo prenose onima koji ih jedu u novogodišnjoj noći. Nudle su napravljene od heljde, biljke koja je snažna i otporna i koju vjetar i zima ne mogu tako lako uništiti. Nudle su glatke i lako se kidaju – simbol lakoće otkidanja svega starog i nepotrebnog iz prošle godine.
Novogodišnje veče se zove đoja – i dočekuju je i zvona sa budističkih hramova koja zvone 108 puta – 107 puta u staroj godini i 108. put u novoj. Smatra se da se na taj način tjeraju ovozemaljska htijenja i da čisti ulazimo u novu godinu.
Želim vam da opušteno i sa ljubavlju uđete u novu godinu i da ostanete takvi cijelim njenim tokom!
