
Japanske lepeze i ikebana
Japanske lepeze imaju veliki značaj u japanskoj kulturi. Osim što služe za hlađenje tokom sparnih, ljetnjih dana, lepeze su kroz istoriju korištene i kao simbol društvenih uloga svojih vlasnika. Njima su se prenosile tajne poruke, a služile su i kao oružje u toku ratova.
Smatra se da su lepeze nastale u Japanu (oslikane su na grobovima već u 6. vijeku). Od 15. vijeka se izvoze u Kinu i odatle šire i u Evropu. I dan danas su popularne svuda u svijetu.
Postoji više tipova lepeza – fiksne (uchiwa – ućiva) i one koje se otvaraju (sensu/ogi). Fiksne se koriste u budističkim ritualima, a u novije vrijeme i kao promotivni materijal za firme. Lepeze se prave od raznih vrsta materijala od bambusa, sandalovine, papira i svile.
Smatra se da lepeza simbolizuje život – dno lepeze je početak života i kad se lepaza rastvori ona simbolizuje razne puteve kojim naš život može da nas povede. Lepeze su oslikane ili cvjetnim ili životinjskim motivima. Poklanjaju se često za rođendane. Onda se obično poklanjaju lepeze sa cvjetnim motivima kao što su hrizanteme (njihovi brojni listovi simbolizuju brojne godine) ili životinje (kao što su ždralovi i kornjače, zato što su dugovječne) kako bi prenijele želje za dug život.
U ikebani Madam Baterflaj 2 koju vidite na ovoj stranici i koju možete da vidite u mojoj knjizi Ikebana-put cvijeća, koristila sam papir koji je savijen tako da podsjeća na lepezu. Lepeza je simbol Japana – što me je inspirisalo dok sam slušala operu i pravila ikebanu.
Pustite danas neku muziku koju volite i aranžirajte cvijeće!