
Kamelija – esencija proljeća
Kamelija potiče iz Japana, Kine i južno-istočne Azije. Ovaj cvijet je bio popularan još od davnih vremena. Njegovo sjeme i ulje se koristi u hrani i u medicini. U Kini se ulje kamelije smatra za eliksir mladosti i dugovječnostia, određene vrste kamelija (camellia sinensis) su korištene za pravljenje čaja.
Kamelija je dobila ime po botaničaru Georg Joseph Kamel. U Evropu kamelija stiže tek sredinom 18. vijeka. Raste i u bokakotorskom zalivu u Crnoj Gori.
Kamelija postaje popularna po naslovu romana Aleksandra Dime – Dama sa kamelijama kao i po pjesmi poznatog pjesnika Tagore.
U Japanu je kamelija, cubaki – camelia japonica, povezana sa početkom proljeća. Simbolizuje božansko i često se koristi u religioznim svetkovinama. Kamelija mogu biti bijele, ružičaste i crvene. U raznim zemljama boje kamelije simbolizuju različite stvari – ali su sve pozitivne. Smatra se da bijele kamelije simbolizuju čistotu ili ljubav između majke i djeteta, crvene rezervisanu vrlinu ili strasnu ljubav, a ružičaste čežnju.
Kamelija je omiljeni cvijet ikebanista. Ona ima liniju, masu i boju, i često se aranžira sama.

Više o ikebani možete da pročitate u mojoj knjizi Ikebana – put cvijeća.