
Kohibana – ikebana uz ceremoniju ispijanja kafe
Kohibana – ikebana uz ceremoniju ispijanja kafe je moj izum inspirisan ovom divnom ceremonijom. Ceremonija ispijanja kafe, bun, ima posebno mjesto u kulturnoj tradiciji Eritreje i Etiopije. Kafa se služi i ispija u društvu ukućana svaki dan, a pije se sa posebnim užitkom i u društvu gostiju. Ceremonija može da potraje i nekoliko sati, a naglasak se stavlja na zajedništvo i druženje kroz rituale spremanja, služenja i ispijanja kafe.

Za ceremoniju kafe potrebno vam je sljedeće:


Đebena ima raznih vrsta, a mogu se kupiti na pijacama u Eritreji i Etiopiji.








za tucanje kafe – megdue bun

Proces pripremanja kafe
Prvo sirovu kafu uspete u menkeškeš i pržite je na otvorenoj vatri. Kada se kafa isprži prespete je u lepezu, mešrefet, zatim polako sa lepezom u rukama prolazite ispred gostiju tako da bi oni mogli da osjete aromu kafe. Od gostiju se očekuje da rukama mašu prema sebi tako da bi što bolje osjetili miris kafe. Ovo se radi uz izgovaranje riječi t’uum – što znači dobro. Time se iskazuje zahvalnost ženi koja pravi kafu.
Nakon toga kafa se tuca u posudama koje liče na avan, a koje se zovu megdue bun. Nakon što se kafa dovoljno «samelje» stavlja se u đebenu u kojoj je voda koja samo što nije proključala. U posudu se može staviti i đumbir. Kada kafa nadođe do vrata đebene, brzo se sklanja i dio tečnosti se presipa u drugu posudu. Zatim se tekućina iz posude ponovo sipa u đebenu, i kad opet prokuva stavlja se filter napravljen od konjske dlake, leef, i kafa se sipa u finđale.
Kafa se sipa skroz do vrha finđala, stavlja se na tanjirić i služi. Uz kafu se služe kokice, slatkiši i tradicionalni hljeb hmbaša.
Ovaj postupak serviranja kafe se ponavlja minimum tri puta: prva kafa se zove awel – što znači prva, drugo služenje se zove kalaj (što znači druga) i treće služenje se zove bereka (znači blagoslov). Dok se kafa ispija, hvali se domaćica koja poslužuje kafu riječju t’uum što znači dobro.
Obično se uz kafu pali i tradicionalni tamjan. A na stoliću koji stoji ispred žene koja pravi kafu obično stoji i poneki ukras od plastičnog cvijeća.

Kohibana
Mene je ovo ponukalo da počnem da pravim ikebanu uz ceremenoniju ispijanja kafe od pravog cvijeća.
Pošto se ikebana koja se pravi uz ceremoniju ispijanja čaja zove ćabana (od riječi čaj i cvijet), ja sam ovu ikebanu nazvala kohibana (od japanske riječi kohi za kafu i hana za cvijet).
Kohibana se pravi u malim posudama tako da može da stane na sto. Pošto se na cvijeće gleda odozgo, treba voditi računa da napravimo aranžmane koji lijepo izgledaju i kad ih gledamo iz ptičje perspektive.

Više o ikebani možete da pročitate u mojoj knjizi Ikebana – put cvijeća.