
Praznik lutaka – hinamacuri
Praznik lutaka, na japanskom hinamacuri (hinamatsuri) jedan je od pet velikih japanskih festivala koji se slavi svakog trećeg marta od 1687. godine. Izbor datuma, treći dan trećeg mjeseca, potiče iz kineskog kalendara datuma koji donose sreću. Ovaj festival se zove i festival breskve (momo-no-sekku) ili festival djevojčica.
Na praznik lutaka Japanci koji imaju kćerke izlažu posebno pravljene lutke na neku vrstu pijedestala pokrivnog crvenim platnom. Lutke predstavljaju cara i caricu i njihovu dvorsku svitu u momentu vjenčanja. Ovaj festival simbolizuje odanost carskoj porodici i porodičnim vrijednostima.
Ranije su lutke korištene za igranje, ali sada služe samo za izlaganje. Lutke su veoma skupe i prenose se sa koljena na koljeno. Majke i kćerke namiještaju lutke nekoliko dana prije trećeg marta i sklanjaju ih dan poslije festivala. Vjeruje se, da ako se lutke ne sklone na vrijeme, djevojčica se neće udati na vrijeme. Obično se ovaj ritual obavlja od prve do desete godine života djevojčice. Prije samog festivala, djevojčice prave zabave za svoje vršnjakinje na kojima se služi posebna vrsta hrane i pića.
Za vrijeme praznika lutaka, prave se i papirni brodići u koje se stavljaju lutke od papira i slame i puštaju niz vodu. Ovo simbolizuje odlazak svih negativnosti i problema.
U ikebana aranžmanima koji se prave za Praznik lutaka najčešće se koriste dvije boje – žuta i ružičasta. Za ružičastu boju, koja simbolizuje plodnost i skromnost, koriste se grane breskve. Linije grana treba da budu mekane i zaobljene, čime se simbolizuje ženstvenost. Grane treba da se uvijaju uvis – što označava radost. U ove aranžmane se stavljaju i lutkice.
Više o ikebani možete da pročitate u mojoj knjizi Ikebana – put cvijeća.